الوعده وفا : پیشنهادهای فرهنگی نوروزی من

این روزنوشت پاسخی است به دعوت خودم در معرفی پیشنهادهای فرهنگی برای نوروز امسال . اگر دوستان دیگر هم نظری داشتند در بخش نظرات همین مطلب بیاورند تا دیگران هم استفاده کنند.

سه کتاب خوب :

1- "بینوایان" اثر ویکتور هوگو ، حتماً متن کامل دو جلدی این رمان بی نظیر را بخوانید و ترجیحاً  ترجمه مرحوم غلامحسین مستعان را دست بگیرید که پیشتر انتشارات امیرکبیر منتشر کرده بود و فکر می کنم الان ناشران دیگری هم آن را چاپ کرده اند . ویژگی ترجمه مستعان این است که چون خود وی سالهای سال در پاریس زندگی کرده ، تمام کوچه پس کوچه های آن را با ویژگی شهرتش می شناسد و همه آنها را در پانوشتهای رمان آورده است و در حقیقت این ترجمه یک ارزش افزوده ای دارد که در هیچ ترجمه دیگری یافت می نشود . البته ممکن است گاهی این توضیحات زیادی کسل کننده به نظر بیاید که مشکلی نیست ؛ می توانید نخوانیدش و از خود متن لذت ببرید . 

در اینجا خوب است یادآور شوم که قدیمی بودن این رمان ، به هیچ وجه از ارزش آن نمی کاهد و از آنجا که نکات انسانی فوق العاده ای در آن هست ، به نظر من هر کس در زندگیش حداقل یک بار باید این شاهکار را بخواند . 

در همین باره ، دو نقل قول یکی از آیت الله خامنه ای و دیگری از علامه جعفری  نقل می کنم که شاید تا حالا نشنیده باشید:

آیت الله خامنه ای در سال 60 در یکی از حوزه های تشکیلاتی حزب جمهوری اسلامی گفته بودند : اگر پیامبر اکرم مبعوث نشده بودند و اگر قرآن کریم نازل نشده بود ، من پیامبر خودم را «ویکتور هوگو» و کتاب آسمانیم را «بینوایان» بر می گزیدم . 

ایشان درباره بینوایان بسیار سخن گفته است که به عنوان نمونه می توانید اینجا را هم ببینید.

علامه محمد تقی جعفری هم درباره این کتاب گفته است : من از رمان بینوایان ویکتور هوگو 250 مورد از آموزه های دینی اسلام را استخراج کردم .ایشان همچنین آرزوی بزرگی کرده بودند و آن اینکه : « آرزوی قلبی ام از زمان طلبگی، نوشتن کتابی درباره ی شخصیت امام حسین"ع" بود. و حاضر بودم تمام زندگی ام را بدهم، تا مردی چون ویکتور هوگو درباره ی امام حسین"ع" مطلب بنویسد ».

2- "امت و امامت" از دکتر علی شریعتی . این متن در مجموعه آثار شماره 26 دکتر با عنوان "علی" آمده است و توصیه می کنم اگر می توانید وقت بگذارید و کل این اثر را بخوانید.

3- "عصر زندگی" از محمد حکیمی . این کتاب درباره ویژگیهای دوران حکومت امام مهدی "عج" است و نشان می دهد فاصله ما و رفتارهای ما با آرمانهای مکتبی‌مان چقدر است . ناشر این کتاب ، دفتر نشر فرهنگ اسلامی است اما به احتمال قوی این کتاب به همراه دیگر کتابهای برادر بزرگوارش علامه محمد رضا حکیمی،  در انتشارات "دلیل ما" ی قم تجدید چاپ شده است .

در کنار اینها توصیه می کنم در این ایام بهاری ، از خواندن غزلیات سعدی بخصوص عاشقانه هایش غافل نشوید . اصلاً عاشقانه های سعدی را باید در همین بهار و نوروز و ... که امسال با ربیع هم همزمان شده است خواند و لذت برد .

سه شنیدنی خوب :

1- مجموعه ( آلبوم ) "مهربانی"  از تولیدات مؤسسه فرهنگی هنری دارینوش . این اثر ، مجموعه ای از شعرهای زیبای محمد رضا عبدالملکیان است که زنده یاد خسرو شکیبایی آنها را دکلمه کرده است . فکر می کنم مرکز فروش آن خیابان شریعتی بین دولت و میرداماد باشد .

2- "زن" - مجموعه ای از سخنرانیهای دکتر حسن رحیم پور ازغدی که مؤسسه طرحی برای فردا آنها را منتشر کرده است و بسیار پر نکته و پر مغز است .

3- سمفونی ایثار - اثر مجید انتظامی . این اثر شامل چهار موومان با نامهای فراق ، پرواز ، حیات و ایثار است که مؤسسه فرهنگی شاهد آن را منتشر کرده است .

سه دیدنی خوب :

1- طلا و مس - از همایون اسعدیان .

2- به همین سادگی - از رضا میر کریمی .

3- روسری آبی - از رخشان بنی اعتماد .

فکر می کنم همه اثر بی نظیر " خیلی دور - خیلی نزدیک" ِ میرکریمی را دیده اند که در این فهرست نامی از آن نیاوردم !

***

خوب به سلامتی و میمنت مرحله اول انتخاب چهره سال وبلاگستان هم تمام شد و اسامی ده وبلاگی که رتبه اول را آورده بودند اعلام شد ( اینجا را ببینید ) که اکثر آنها همانهایی بود که من هم پیشنهاد داده بودم. خوشحالم که دوستان و مخاطبان این وبلاگ را قابل دانسته اند و آن را در این ده رتبه اول، بالا آورده اند . قرار است از بین این ده - دوازده وبلاگ ، سه وبلاگ برتر در مرحله دوم انتخاب شود . به همین دلیل ، پیشنهاد من برای این سه وبلاگ علی رغم برخی ضعفها ، به ترتیب الفبا این است :

1- آب و آتش - تقی دژاکام .

2-آهستان - امید حسینی .

3- دانشطلب - مجتبی دانشطلب .

 

پ .ن : حالا دیگر نوبت شماست که پیشنهادهایتان را بنویسید . بسم الله ؛ منتظریم .

/ 10 نظر / 230 بازدید
محمد

سلام دوست عزیز این بار با معرفی یک کتاب روان شناسی در خدمتتون هستم نام کتاب:تفکر منفی نویسنده:جان راجر/پیتر مک ویلیامز ترجمه:مهدی قراچه داغی این کتاب رو به کسانیکه عادت به تفکرات منفی توی زندگیشون دارند توصیه میکنم کسانی که همیشه خودشون رو ناموفق میدونند و نمیتونند باور کنند که اونهام "میتونند" قسمتهایی از جملات بالای فصل های این کتاب رو اینجا میذارم تا با این کتاب آشنا بشین: ذهن جایگاهسیت که میتواند از جهنم،بهشت و از بهشت جهنم بسازد. مرگ مسئله ای نیست چون وقتی ما هستیم مرگ از راه نرسیده و چون از راه رسید ما دیگر نیستیم!(اپیکور) شکستی جز دیگر تلاش نکردن وجود ندارد.(البرت هوبارد) اگر دیگری توانسته شما هم میتوانید و اگر کسی نتوانسته شما میتوانید! امیدوارم این کتاب رو مطالعه بفرمایید و از خوندنش لذت ببرید التماس دعا [گل]

محمد

On Night At night, when the silver moonstream makes a lake of limitless plain, I spread the sails of my thoughts in the path of the wind. At night, when no sound rises from the reed beds deep in the ponds, I joyously voice my bright hope like a sunshaft. At night, when songs are sung of hopelessness, I await from far off the sun's lip scorching warmly kissing the neighbor's rooftop. At night, when a sorrow congeals in the cold of the garden, I listen for the death coughs in the groan-rattle of my decaying chain-hands [وحشتناک]

يدالله شهرياري (روضه گرد)

هر چند كه از "قافله عشق" بدوريم - در ظلمت اين شهر سيه "راهي نوريم" - عمريست كه سيراب ز صهباي ولائيم ؛ ما ماهي "اروند و دز و دجله و هوريم" --- (روضه گرد) براي "دوكوهه"بسيجي" مهم است ؛ فرقي برايش نمي كند بسيجي ، بسيجي"خميني" باشد يا بسيجي "خامنه اي" ... (حسين قدياني)

دلسوز

سلام این یعنی چی که اسم شما رو هم گذاشتن تو لیست ترور؟[عصبانی] دوباره دستشون از همه جا کوتاه شده ژناه بردن به حربه ی همیشگی تورو خدا مراقب خودتون باشین این لینک خبره http://www.seratnews.ir/fa/news/18140/%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B1-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B5%D9%88%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7

میرزائی

تو بین منتظران هم عزیز من ، چه غریبی عجیب تر ، که چه آسان نبودنت شده عادت چه بیخیال نشستیم ، نه کوششی نه وفایی فقط نشسته و گفتیم ؛ خدا کند که بیایی سلام دوست عزیز طرح ختم قرآن مجید در ایام نوروز به نیت این که امسال سال ظهور مولای غریبمان باشد اطلاعات بیشتر در وبلاگ منتظر قدوم سزتان هستیم

این سرخ تلخ

سلام علیکم و رحمة الله ... پیشنهاد من برای وبلاگ برتر با تأسی به پیشگامان عرصه ی توهم : سبزیجات عزیز! وبلاگ خودم : این سرخ تلخ ... می باشد که هیچ نقطه ی ضعفی هم ندارد!!!! چطور شما می تونی خودتو پیشنهاد بدی اون وقت ما با توجه به پشتوانه ی لافی لازم و کافی! (بچه ی آبُدان بودن) نمی تونیم؟!!!

محمد

سلام چقدر در همین دنیا،بهشت ها و بهشتی ها نهفته است. اما نگاه هاو دلها همه دوزخی است، نمی بینند و نمی شناسند، چه آوازهای ملکوتی که در سکوت عظیم این زمین هستند و نمی شنوند. وای! که چقدر این دنیای برای فهمیدن و حس کردن لبریز است. چقدر مایه های خدایی در این سرزمین نهفته است. زندگی کردن وقتی معنا می یابد که فن استخراج این معادن نا پیدا را بیاموزیم. فقط کافیست باور کنید. التماس دعا [لبخند][گل]

یاران صدر

آخرین اخبار از معرفی چهره سال خبرآنلاین در حوزه بین المللی از سبقت گرفتن امام موسی صدر از معمر قذافی حکایت می کند. کرسی های نخست این نظرسنجی همچنان در اختیار باراک اوباما نخستین رئیس جمهوری سیه چرده آمریکا و سپس رجب طیب اردوغان نخست وزیری ترکیه است. رقابت میان معمر قذافی رهبر فعلی لیبی و امام موسی صدر همچنان ادامه دارد و این در حالیست که امام موسی گوی سبقت را از قذافی جنجالی ربود . بر اساس آخرین آمار به دست آمده ، امام موسی صدر بیش از سیزده درصد (*) از آرای داده شده را به خود اختصاص داد و این رقم برای معمر قذافی اندکی بیش از 12 درصد است. شما هم می توانید برای انتخاب خبرساز ترین، جنجالی ترین و تاثیرگذار ترین چهره سیاسی بین الملل در این نظرسنجی که در قسمت بالای سمت چپ صفحه ی سایت خبر آن لاین http://www.khabaronline.ir/news-136908.aspx قرار دارد شرکت کنید. (*) بنا بر آخرین نتایج امام موسی صدر بیش از 14.9 درصد را به خود اختصاص داده است.

چهره89

جناب دژاکام اول راهیابی شما به مرحله دوم چهره89 را تبریک می گوییم. دوم به خاطر محبت شما برای معرفی مجدد چهره تشکر می کنیم. سوم این نکته مهم را یادآور می شویم که در مرحله دوم چهره89 اولویت های هر کاربر مهم است. به طوری که انتخاب اول هر کاربر ضریب3، انتخاب دوم ضریب2 و انتخاب سوم ضریب1 دارد. یعنی در مرحله دوم 3 چهره برتر بر اساس امتیاز مشخص می شود. لطفا این نکته را در وبلاگتان تذکر دهید. با تشکر دبیرخانه چهره89